1993 Suzuki RG 125 F gallery
1993 Suzuki RG 125 F
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 33 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.0 x 50.6 mm (2.2 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 7.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 123.0 kg (271.2 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-17 52S |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-17 61S |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1993
- 1993 BMW K1
- 1993 BMW K1100LT
- 1993 BMW K1100RS
- 1993 BMW K75
- 1993 BMW K75 RT
- 1993 BMW K75S
- 1993 BMW R100 R
- 1993 BMW R100GS
- 1993 BMW R100GS-PD
- 1993 BMW R100RT
- 1993 BMW R1100RS
- 1993 BMW R80
- 1993 BMW R80GS
- 1993 BMW R80R
- 1993 BMW R80RT
- 1993 Cagiva 900 I.E. GT
- 1993 Dnepr Dnepr
- 1993 Ducati 750 SS
- 1993 Ducati 888 SP5
- 1993 Ducati 888 Strada

