1986 Suzuki GV1400 Cavalcade gallery
1986 Suzuki GV1400 Cavalcade
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1360.00 ccm (82.99 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | V4, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 81.0 x 66.0 mm (3.2 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 342.0 kg (754.0 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | Dunlop Elite-3 |
| Rear tyre dimensions: | Dunlop Elite-3 |
| Front brakes: | Double disc. Dual 2-piston Calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Single 2-piston Caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.09 litres (6.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1986
- 1986 Suzuki GSX 1100 ES
- 1986 Suzuki GSX 250 Traditional
- 1986 Suzuki GSX 400 E
- 1986 Suzuki GSX 400 S
- 1986 Suzuki GSX 550 EF
- 1986 Suzuki GSX 550 ES
- 1986 Suzuki GSX 550 EU
- 1986 Suzuki GSX 750 EF
- 1986 Suzuki GSX 750 ES
- 1986 Suzuki GSX-R 1100
- 1986 Suzuki GSX-R 1100 (reduced effect)
- 1986 Suzuki GSX-R 750
- 1986 Suzuki GSX-R 750 (reduced effect)
- 1986 Suzuki GSX-R 750 Special Edition (reduced effect)
- 1986 Suzuki LS 650 Savage
- 1986 Suzuki RG 250 Gamma
- 1986 Suzuki RG 500 Gamma
- 1986 Suzuki RG125 Gamma
- 1986 Suzuki TS 250 X

