2006 Moto Guzzi California EV Touring gallery
2006 Moto Guzzi California EV Touring
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 74 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 260.0 kg (573.2 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-VB18 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-VB17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.96 litres (5.01 gallons) |
| Color options: | Black and Chrome, Red and Black, Blue and Chrome or Dark Silver and Black. |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson VRSCR Street Rod
-
Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
-
Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
Other motorcycles in 2006
- 2006 Piaggio NRG Power PJ PureJet
- 2006 Piaggio Typhoon 50
- 2006 Piaggio X8 125
- 2006 Piaggio X8 200
- 2006 Piaggio X8 250
- 2006 Piaggio X9 Evolution 125
- 2006 Piaggio X9 Evolution 250
- 2006 Piaggio X9 Evolution 500
- 2006 Piaggio X9 Evolution 500 ABS
- 2006 Piaggio Zip 50
- 2006 Piaggio Zip SP
- 2006 Polini 910 GP3 Reverse
- 2006 Polini X Supermotard
- 2006 Polini XP 4T 110
- 2006 Polini XP 65 R
- 2006 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2006 Ridley Auto-Glide Classic
- 2006 Ridley Auto-Glide Old School
- 2006 Ridley Auto-Glide Sport
- 2006 Ridley Auto-Glide TT

