1997 Honda VT1100C2 Shadow ACE gallery
1997 Honda VT1100C2 Shadow ACE
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (67.06 cubic inches) | Power: | 50 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 260.0 kg (573.2 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
| Starter: | Electric |
News
Honda CB125T2 glorifying roads
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
BamX BX125-DB1 enforces the world
Read more...
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1997
- 1997 Suzuki GSX 750 F
- 1997 Suzuki GSX-R 1100 W