1996 Buell S2-T gallery
1996 Buell S2-T
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1203.00 ccm (73.41 cubic inches) | Power: | 76 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 220.0 kg (485.0 pounds) |
| Seat height: | 756 mm (29.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,387 mm (54.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc. 1, six-piston PM caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Single-action Brembo caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Parkway Blue |
News
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson►
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1996
- 1996 Triumph Thunderbird
- 1996 Triumph Tiger 900
- 1996 Triumph Trident 750
- 1996 Triumph Trident 900
- 1996 Triumph Trophy 1200
- 1996 Triumph Trophy 900
- 1996 Ural Classic
- 1996 Ural Lux
- 1996 Ural Solo
- 1996 Yamaha GTS 1000
- 1996 Yamaha RS 100 Tourque Induction
- 1996 Yamaha SZR 660
- 1996 Yamaha TDM 850
- 1996 Yamaha TRX 850
- 1996 Yamaha TT 600 E
- 1996 Yamaha VMAX 1200
- 1996 Yamaha XJ 600 N
- 1996 Yamaha XJ 600 S Diversion
- 1996 Yamaha XJ 900 S Diversion
- 1996 Yamaha XJR 1200

